Zobacz Bitwę Warszawską w goglach VR przed dworcem Głównym we Wrocławiu

inforail
19.09.2020 08:45
0 Komentarzy

Niecodzienna,atrakcyjna i w pełni wirtualna – taka jest podróż, w którą zabierze nasWirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Już od 19 września PKP SA zaprasza nabezpłatne projekcje filmu „Wiktoria 1920” zrealizowanego w technologii VR 360stopni 3D, które odbędą się w kopule sferycznej na placu przed dworcem WrocławGłówny.

Dzięki współpracy PKP S.A. z Fundacją Koncept Kultura iBiurem Programu „Niepodległa” Wrocław znalazł się w grupie jedenastu miast,gdzie będzie można zobaczyć projekcję. Jest ona nietypowa, gdyż po założeniuspecjalnych okularów wraz z bohaterami filmu przenosimy się wirtualnie do 1920roku i bierzemy udział w niezwykłej misji dostarczenia meldunku do biuraszyfrów na Cytadeli.

Biuro Programu”Niepodległa” realizuje projekty związane z przypominaniem rocznichistorycznych w atrakcyjny dla publiczności sposób, wykraczający często pozastandardowe podejście do historii – wyjaśnia Jan Edmund Kowalski, dyrektor BiuraProgramu „Niepodległa”. Dlategozdecydowaliśmy się na produkcję „Wiktorii 1920” w technologii wirtualnejrzeczywistości. W naszych działaniach wsparło nas Narodowe Centrum Kultury,które jest koproducentem filmu, oraz Narodowy Bank Polski – partner filmu –dodaje.

Dzięki goglom VR widzowie będą obserwować otaczający ichświat oczami jednego z bohaterów filmu. Uciekając przed bolszewikami staną sięuczestnikami zapierających dech wydarzeń i poznają rolę wywiadu radiowego dlapolskiego zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej.

Dworce kolejowe toprzestrzenie otwarte na kulturę, z wieloma ciekawymi wystawami i wydarzeniami.Żywię przekonanie, że projekcje filmu „Wiktoria 1920”, które przybliżają wprzystępny i ujmujący sposób historię Polski, spotkają się z dużymzainteresowaniem ze strony mieszkańców Wrocławia i podróżnych. Naszezaangażowanie w ten projekt nie jest przypadkowe, ponieważ jako PKP S.A.wspieramy popularyzację wiedzy o historii i kulturze Polski – mówi RafałZgorzelski, członek zarządu PKP S.A.

Wirtualny TeatrHistorii „Niepodległa” to projekt mobilny, którego celem jest wyjście zedukacją historyczną w nowoczesnej formule do publiczności, która na co dzieńnie odwiedza muzeów. Od trzech lat wędrujemy po polskich miastach z pokazamifilmów w technologii VR 360 stopni 3D, które angażują widzów w wydarzeniasprzed 100 lat. Tym bardziej cieszymy się z partnerstwa między Biurem Programu”Niepodległa”, naszą fundacją i PKP S.A., dzięki któremu dotrzemy nie tylko domieszkańców Wrocławia, ale także do turystów podróżujących z Dworca Głównego– mówi Anna Osiadacz, prezes Fundacji Koncept Kultura.

Fabuła wirtualnego filmu, która zostanie poprzedzona krótkimwprowadzeniem historycznym, rozpoczyna się w sierpniu 1920 roku. Sytuacja nafroncie jest trudna. Polskie wojska wciąż cofają się pod naporem armii bolszewickiej.Wszyscy zdają sobie sprawę, że nieuchronnie zbliża się ostateczne starcie,którego wynik wydaje się już przesądzony na korzyść bolszewików… Najważniejszezadanie to obronić Warszawę i nie pozwolić bolszewikom wkroczyć do miasta.Jednak wielomiesięczny wysiłek odcisnął swoje piętno na obu armiach. Nawetwśród Polaków panują defetystyczne nastroje i kiedy do obozu wojsk polskichdociera tajemniczy meldunek, który należy przekazać do biura szyfrów wwarszawskiej Cytadeli, jedynie czterech śmiałków podejmuje się tej misji –wśród nich jest widz oglądający film oczami bohatera. Od tej pory widz stajesię częścią grupy specjalnej składającej się ze studenta Janka Węgielskiego (wtej roli Dariusz Pieróg), ułana Władysława Brończaka (Szymon Mysłakowski),pilota Eskadry Kościuszkowskiej, Meriana C. Coopera (Patryk Szwichtenberg) oraztajemniczej Poli Lewickiej (Róża Klekotko). Podczas misji dostarczenia meldunkuwidz, w wirtualnym świecie, przeżyje między innymi podróż samolotem, skok naspadochronie oraz walkę i ucieczkę przed bolszewikami.

Jak nietrudno zauważyć każdą z osób, która przyjdzie doszerokiej na 8 metrów i wysokiej na 4,5 metra kopuły sferycznej, czekaniezwykle atrakcyjna podróż w czasie. Pokazy są bezpłatne i odbywają się wgodzinach od 12 do 18:30. Seans trwa około 50 minut. Żeby móc go obejrzećnależy zarejestrować się na stronie www.konceptkultura.pl. Pokazy we Wrocławiubędą odbywać się przez trzy dni od 19 do 21 września. (PKP SA)

Komentarze